Dzień Kolorowej Skarpetki

Początek

Kampania edukacyjna na rzecz dzieci z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki wystartowała 21 marca 2013 roku kiedy to po raz pierwszy Fundacja Profesora Ciekawskiego i Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park zainaugurowały obchody Światowego Dnia Chorych na Zespół Downa.

Kolorowe skarpetki jako symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa rozdawane były w szkołach, przedszkolach i wielu innych miejscach w Bydgoszczy.
„W Światowym Dniu Chorych na Zespół Downa chcemy pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza dodatkowa niepasująca skarpetka!”
Akcja została objęta patronatem Światowej Organizacji ludzi chorych na Zespół Downa.

Zespolaki

Każdego kolejnego roku „Dzień Kolorowej Skarpetki” zataczał co raz większe kręgi angażując co raz więcej osób do wspierania osób z Zespołem Downa.
W 2016 roku przy Family Park dzięki wspólnej inicjatywie rodziców i ich przyjaciół powstało stowarzyszenie „Zespolaki” , którego celem jest niesienie pomocy dzieciom z Zespołem Downa i ich rodzinom.

Dzisiaj

18 marca 2018r. odbył się IV Zlot Rodzin Dzieci z Zespołem Downa – „Dzień Kolorowej Skarpetki”.
Spotkanie miało na celu integrację niepełnosprawnych dzieci z ich pełnosprawnymi rówieśnikami, wymianę doświadczeń między rodzicami, a także podjęcie działań rozwojowych na rzecz dzieci z Zespołem Downa.

Podczas spotkania przygotowano wiele atrakcji, m.in. kolorowanie wielkiej skarpety – symbolu zlotu, wspólne śpiewanie, malowanie buzi, tańce, konkursy, a także wiele smakołyków i wspaniały tort.